News

Jutro i w sobotę biuro SOS Polonia będzie otwarte tylko dla osób, które mają umówione spotkanie z konsulem.Osoby z innymi sprawami zapraszamy od poniedziałku!
Angielski w piątek o 18-tej bez zmian. W sobotę lekcje od 14-tj i od 16-tej!
... See MoreSee Less

View on Facebook

Wkuwanie słówek to za mało, żeby się nauczyć nowego języka. Podobnie jak poznanie znaków drogowych nie wystarcza, żeby nauczyć sie prowadzenia samochodu. Trzeba po prostu zacząc jeździc. Pod kierunkiem dobrego instruktora, oczywiście. A więc trzeba mówić. W bezpiecznej, przyjaznej atmosferze. Tylko wtedy możemy sie wyzbyć obaw i zahamowań, które sprawiają, że słowa uciekają jak spłoszone ptaki. Dziś usłyszałam, że nasze lekcje angielskiego to nie tylko nauka, lecz także prawdziwa terapia. I o to wlasnie chodzi.
Dziękujemy naszym wspaniałym instruktorkom ‘wyższej jazdy’ mówienia po angielsku.
Barbara Storey
... See MoreSee Less

View on Facebook

Juz znamy dzień i godzine kiedy zapadnie klamka. Wielka Brytania opusci Unię Europejską dokladnie o godz 11-tej 29-marca 2019. Tę datę oglosila Pani Teresa May na konferencji florenckiej, a pan David Davies, Sekretarz Stanu sprecyzowal godzine.
O tym, ze juz nie bedziemy imigrantami, lecz osiedlencami (settlers) porozmawiamy we wtorek na naszej burzy mózgów przy kawie.
Barbara Storey
... See MoreSee Less

View on Facebook

Uprzejmie informujemy, że jutro, 11-ego listopada z okazji Swięta Niepodległości Polski, biuro SOS Polonia będzie nieczynne. Zapraszamy w poniedziałek! ... See MoreSee Less

View on Facebook

POWSTANCY LISTOPADOWI W PORTSMOUTH
Za kilka dni 11 listopada. Polskie Święto Niepodległości. Pamiętajmy o bohaterach, którzy mieli odwagę rzucić na szalę wolności swoje życie. Ich ślady znajdziemy niedaleko.
Warto w tych dniach odwiedzić Portsmouth i poznać historię 212 Powstańców Listopadowych. Po klęsce powstania i niewoli, w 1834 ruszyli w podróż morską do Ameryki Północnej, by tam nabrać sił, wyposażyć się w broń i wrócić do Ojczyzny żeby na nowo podjąć walkę z zaborcą. Wyruszyli z Gdańska na okręcie „Marianne”. Nieprzychylne wiatry i sztormy sprawiły, że skrócili swoją podróż. Na ląd zeszli w porcie w Portsmouth. Poprosili o azyl, ale władze odmówiły im tego prawa. Wówczas głos zabrali mieszkańcy Portsmouth, którzy gościnnie przyjęli polskich powstańców do swoich domów. Ich losy układały się różnie. Niektórym udało się osiedlić w Portsmouth, założyć rodzinę, zdobyć zawód. Jednak dla wielu z nich był to trudny czas na obcej ziemii.
W Portsmouth, na cmentarzu Kingston stoi pomnik poświęcony Powstańcom. Ich imieniem została nazwana Polska Szkoła Sobotnia.
Co roku na przełomie października i listopada pod pomnikiem zbiera się polska społeczność z Portsmouth i okolic, z weteranem 2 Korpusu Polskiego Panem majorem Ottonem Hulackim na czele. Podobnie było i w tym roku. Uroczystość , w której uczestniczyliśmy odbyła się 29 października. Obchody poprowadził Andrzej Michalski, opiekun pomnika oraz przedstawiciel 307 Squadron Project. Na uroczystość przybył burmistrz Portsmouth Lord Mayor, Councilor Ken Ellcome z żoną panią Jo Ellcome, Councillor Frank Jones, oraz krewny jednego z powstańców Pan Alan Richardson. Z Southampton wraz z pocztem sztandarowym przybyli reprezentanci Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów (SPPW), reprezentacja Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. gen. Stanisława Sosabowskiego, a także Stowarzyszenie Wiara i Wolność. Ksiądz Marcin z parafii St Swithun w Portsmouth poprowadził modlitwę za wszystkich zmarłych. Po zapaleniu zniczy i człożeniu kwiatów wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz God Save the Queen.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Dnia 7 listopada w czasie naszej wtorkowej burzy mózgów przy kawie dotarla do nas wspaniala wiadomosc, z ktorá chcemy sie podzielic ze wszystkimi – pani Ula, kierowniczka SOS Polonia napisala ksiazke, ktora zostala wydana i wlasnie ukazala sie na rynku w ... Budapeszcie. Nasza Ula jest bowiem pół Wegierká, pół Polką. Ta polska ‘połówka’ mówi pięknie po polsku i pracuje u nas juz od 8 lat, a ta węgierska ‘polówka’ stała się własnie autorką ksiązki, która jest wielkim hitem na Węgrzech. Ulenko, prosimy o więcej wiadomosci na temat twojej książki. Jestesmy z ciebie bardzo dumni. To wielki zaszczyt, ze chce u nas pracowac osoba tak utalentowana, wyksztalcona, mówiąca wieloma językami, a teraz jeszcze – pisarka! Wielkie gratulacje od nas wszystkich.
Barbara Storey
... See MoreSee Less

View on Facebook

KONSUL W SOS POLONIA W LISTOPADZIE
Uprzejmie informujemy, ze konsul przyjedzie do SOS Polonia w połowie listopada. Dokładna data, sposób zgłaszania się będzie na stronie konsulatu na początku przyszłego tygodnia. My też umieścimy tutaj informację, jak tylko ją otrzymamy. E-maile zgłoszenia wysłane PRZED ukazaniem się ogłoszenia NIE będą brane pod uwagę.
... See MoreSee Less

View on Facebook

WTOKOWE PORANKI PRZY KAWIE WYJąTKOWO JUTRO!!!
Uprzejmie informujemy, że w tym tygodniu wyjątkowo wtorkowy poranek przy kawie przenosimy na poniedziałek! Serdecznie zapraszamy na kawę i rozmowy!
... See MoreSee Less

View on Facebook

WIZYTA KONSULA W SOUTHAMPTON
Uprzejmie informujemy, że ze względu na duże zainteresowanie (lista zapełniła się w kilka godzin po ogłoszeniu terminu) jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku (listopad/grudzień) odbędzie się ponownie WIZYTA KONSULARNA w SOS Polonia. Będziemy informować na bieżąco!
... See MoreSee Less

View on Facebook

Informujemy, że w związku z DYZUREM KONSULARNYM w naszym biurze jutro i w sobotę będziemy przyjmować Klientów zarejestrowanych na spotkanie z konsulem.Lekcje angielskiego w piątek o 18-tej, w sobotę o 14-tej i o 16-tej bez zmian.
Zapraszamy ponownie do naszego biura od poniedziałku,16-ego pazdziernika.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Uprzejmie informujemy, ze z powodow technicznych w piatek, 6-ego pazdziernika biuro SOS Polonia zamykamy o 14-tej. Lekcje angielskiego bez zmian! Za utrudnienia przepraszamy! ... See MoreSee Less

View on Facebook

WIZYTA KONSULA SOUTHAMPTON
Zawiadamiamy, ze konsulat otrzymuje Panstwa zgloszenia, Niestety przychodza mylne e-maile dot. dyzuru w Birmingham. Prosimy o cierpliwosc. Z doswiadczenia wiemy, ze odpowiedz w sprawie dyzuru i terminu spotkania w Southampton otrzymacie Panstwo w ciagu 3-4-ech dni. Za wyrozumialosc dziekujemy!
... See MoreSee Less

View on Facebook

KONSUL W SOS POLONIA W PAZDZIERNIKU
Uprzejmie informujemy, ze konsul przyjedzie do SOS Polonia w polowie pazdziernika. Dokladna data, sposob zglaszania sie bedzie na stronie konsulatu na poczatku przyszlego tygodnia. My tez umiescimy tutaj informacje, jak tylko ja otrzymamy.
... See MoreSee Less

View on Facebook